Aktualności
Zbudowałyśmy karmniki
dodano: 2024-12-10 14:55:26
Robienie karmników na zimę dla ptaków to świetny pomysł na zajęcia techniczne! Taki projekt rozwija umiejętności manualne, kreatywność oraz pomaga w nauce dbania o przyrodę. W naszej szkole robieniem karmników zajęły się dziewczyny w ramach koła technicznego. Prace zaczęły od wyszlifowania surowych desek, stanowiących główny materiał karmnika. Po wcześniejszym zaznaczeniu i nawierceniu wstępnych otworów połączyły deski wkrętami do drewna. Do tej czynności użyły wkrętarki wyposażonej w wiertło do drewna oraz odpowiedni bit. Aby przedłużyć żywotność karmnika, a zarazem postawić wyzwanie przed uczennicami, dach karmnika musiał być skręcony pod kątem, w celu uniknięcia zbierania się wody wewnątrz karmnika. Ostatnim etapem budowy karmnika było jego odpowiednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, w tym celu nasze uczennice wykorzystały przyjazną środowisku farbą do drewna, mając na uwadze bezpośredni wpływ wykonanego urządzenia z żywymi zwierzętami jakimi są ptaki, jak i umieszczanym w środku pokarmem dla nich. Wykonanie takiego zadania miało na celu uświadomić uczestniczki projektu jak w stosunkowo prosty sposób, z elementów powszechnego użytku, można zrobić przydatną rzecz jaką jest karmnik. Ponadto uczennice nabyły podstawową wiedzę z zakresu dokarmiania dzikich ptaków w sposób niewyrządzający im szkody oraz zdobyły cenną lekcję poszanowania otaczającej ich natury.
Aneta Rączkowska
prowadząca koło techniczne
Zajęcia techniczne zorganizowano w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Stepnicy dzięki #Fundusze UE Projekt „Stepnica – Port wysokiej jakości edukacji” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniopomorskiego 2021 - 2027.
KONCERT PEŁEN EMOCJI I MUZYCZNYCH WSPOMNIEŃ
dodano: 2024-12-10 09:56:56
Akcja Czujne zachodniopomorskie
dodano: 2024-12-09 17:54:29
Na początku grudnia przeprowadzono akcję montażu czujek dymu w budynkach mieszkalnych na terenie gminy Stepnica. Akcja została przeprowadzona w ramach programu „Czujne zachodniopomorskie - czujka dymu gwarancją bezpieczeństwa”, a organizatorem akcji jest Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Zarząd Wojewódzki RP OSP . Gmina otrzymała 20 czujek dymu, które zostały nieodpłatnie zamontowane w mieszkaniach opalanych paliwem stałym, gdzie może wystąpić zagrożenie pożarowe.
Lista wytypowanych mieszkańców sporządzona została przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stepnicy.
Krzysztof Wasiluk
Komendant Gminny OSP
OD 1 STYCZNIA 2025 r. OBOWIĄZEK SEGREGACJI OBEJMIE RÓWNIEŻ TEKSTYLIA
dodano: 2024-12-09 11:07:33
Od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy, która zobowiąże wszystkie gminy do wprowadzenia obowiązkowej selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych.
Tekstyliów nie wyrzucimy już do odpadów zmieszanych, a niewłaściwa segregacja śmieci będzie wiązała się z konsekwencjami.
Wprowadzenie powyższych obowiązków oznacza, że od nowego roku – ubrań, jak i innych tekstyliów, których będziemy pozbywać się z gospodarstwa domowego – nie będzie już można wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane, tylko trzeba będzie odwozić je do PSZOKu
Przykłady tekstyliów używanych na co dzień obejmują: ubrania, w tym spodnie, koszule, odzież wierzchnią, buty. Tkaniny domowe, takie jak: tapicerka, ręczniki kąpielowe, prześcieradła i obrusy.
czytaj więcej » OD 1 STYCZNIA 2025 r. OBOWIĄZEK SEGREGACJI OBEJMIE RÓWNIEŻ TEKSTYLIA
ZAPROŚ KOMINIARZA DO SWOJEGO DOMU
dodano: 2024-12-09 11:01:02
Zgodnie z przepisami prawa właściciele nieruchomości mają obowiązek wykonania raz w roku okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Kontrolę powinna przeprowadzić osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia - mistrz kominiarski. Za brak obowiązkowego przeglądu instalacji powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Ponadto, w przypadku konieczności skorzystania z ubezpieczenia budynku, np. w przypadku pożaru, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku nie przedstawienia dokumentów potwierdzających odpowiednie przeglądy instalacji. Jednak to nie kara finansowa jest największym ryzykiem. Najcięższą karą jest jednak pożar na skutek zapalenia się sadzy czy zatrucie czadem. Zadbajmy o zdrowie i życie swoje i naszych bliskich.
Remont Kościoła w Stepnicy zakończony
dodano: 2024-12-09 09:30:43
W obecności przedstawicieli Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie dokonano odbioru inwestycji pn. „Remont zabytkowego kościoła pw. Św. Jacka Odrowąża w Stepnicy”. Wcześniej miał miejsce odbiór budowlany. Oba odbiory odbyły się z wynikiem pozytywnym. Prace polegały na wymianie popękanych szyb w oknach, ławek na chórach, desek podłogowych na chórach oraz schodów na chóry. Całość zadania opiewała na kwotę 845.010,00 zł brutto, która była współfinansowana ze środków pozyskanych przez Gminę Stepnica z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Anna Humieja
Kierownik Referatu
Architektury i Ochrony Środowiska