Powitanie Repatriantów

aktualizacja: 2016-09-16 08:00:51

Bochen chleba z napisem Witamy w Polsce. Link prowadzi do powiększonej wersji zdjęcia W dniu 8 sierpnia 2016 r. Burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski tradycyjnie chlebem i solą przywitał rodzinę repatriantów, która przyjechała do gminy Stepnica z północnego Kazachstanu.  W uroczystym powitaniu wziął udział Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz, Przewodniczący Rady miejskiej w Stepnicy Ryszard Ławicki, ksiądz proboszcz Piotr Listwoń, przedstawiciele telewizji i prasy. Bardzo miło przyjęli rodzinę mieszkańcy miejscowości Stepniczka, którzy bardzo licznie przybyli, aby powitać nowych sąsiadów, a przybywając przynieśli z sobą własne wypieki, owoce, słodycze i przetwory. Rodzina repatriantów, która zamieszkała w Stepniczce to Państwo Waśkowscy  z czwórką dzieci: synowie w wieku 20,10 lat i córki 3 lata oraz 6 miesięcy.  Dla tej rodziny gmina Stepnica przygotowała dom w pełni wyposażony w niezbędne umeblowanie i sprzęt gospodarstwa domowego. Dom i działka zostały udostępnione rodzinie poprzez najem na czas nieokreślony.  

Gmina Stepnica otrzymała od wojewody zachodniopomorskiego 160 tys. zł na remont domu, które w znaczny sposób zostały wsparte hojnością mieszkańców i  przedsiębiorców. Lokalna społeczność bardzo pozytywnie odebrała chęć przyjęcia przez gminę repatriantów, co dało swój wyraz w przekazywanych dla rodziny rzeczach ale i nie tylko. Jedni przekazali nowe meble, sprzęt gospodarstwa domowego, naczynia, niezbędne wyposażenie domu, materiały budowlane, środki czystości, jedzenie itp. inni ofiarowali  swoją pracę np. przy kładzeniu glazury, terakoty czy paneli. Lista darczyńców jest długa, a każdy dar  ma bardzo  duże znaczenie. Jak mogliśmy się przekonać na uroczystym powitaniu rodzina może nadal liczyć na niezbędną pomoc związaną ze znalezieniem zatrudnienia i integracją społeczną w nowym miejscu. 

Repatriantem może zostać osoba, która deklaruje narodowość polską oraz której co najmniej jedno z rodziców lub dziadków, ewentualnie dwoje pradziadków, było narodowości polskiej. Osoba taka musi też wykazać swój związek z polskością. Po otrzymaniu przyrzeczenia wydania wizy repatriacyjnej od konsula polskiego w kraju swego zamieszkania, ubiegający się o repatriację są rejestrowani w systemie „Rodak” prowadzonym przez MSWiA. Jego celem jest m.in. kojarzenie z repatriantami ofert poszczególnych gmin, w tym zapewnienia przez samorządy mieszkań.
Dziadkowie ze  strony obojga rodziców Witalija Waśkowskiego byli Polakami, którzy zostali deportowani do północnego Kazachstanu w roku 1936 ze strefy przygranicznej po Traktacie Ryskim z roku 1921 zawartego między Polską, a Związkiem Radzieckim.  Do roku 1921 byli jeszcze obywatelami  Polski, następnie  po nowym ustaleniu granic zamieszkując po stronie ukraińskiej automatycznie  uznani zostali za wrogów narodu i w roku 1936 zesłani do Północnego Kazachstanu do wsi Oziornoje, która została założona przez polskich zesłańców.

Galeria zdjęć