Jak Szkoła Podstawowa w Racimierzu uczciła Święto Niepodległości?
aktualizacja: 2022-11-24 12:32:02
Uczniowie SP w Racimierzu, w zeszłym tygodniu, uczcili rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, biorąc udział w przeglądzie piosenki patriotycznej. Natomiast w tym tygodniu, a dokładnie 16 listopada, klasy IV – VIII brały udział w podchodach, których tematem przewodnim była historia Polski, a szczególnie wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości.
Uczniowie zostali podzieleni na pięć jedenastoosobowych drużyn: czerwonych, zielonych, niebieskich, żółtych i pomarańczowych. Drużyny wyłoniły spośród siebie po dwa zespoły. Zespół pierwszy zostawał w szkole, wykonując zadania na miejscu (uzupełnianie i podpisywanie mapy Europy, rozwiązywanie rebusów i krzyżówek, gra w planszówkę historyczną, tworzenie kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii Polski). Zespół drugi, po odgadnięciu hasła „Józef Piłsudski” (rebus), odbierał w SZTABIE MARSZAŁKA mapę swojej trasy, gdzie zaznaczone były miejsca ukrycia kolejnych zadań do wykonania. Na mapie umieszczona była legenda ze znakami topograficznymi. KAŻDY ZESPÓŁ OTRZYMAŁ INNĄ MAPĘ. KAŻDY ZESPÓŁ SZEDŁ INNĄ TRASĄ.
Wśród zadań były takie:
→ Ułóżcie z szyszek i patyków datę odzyskania niepodległości przez Polskę, po czym wykonajcie zdjęcie i prześlij do SZTABU MARSZAŁKA.
→ Jesteście już strudzeni długim marszem, macie rannego, splećcie dłonie zróbcie krzesełko i przenieście rannego co najmniej 15 kroków. Udokumentujcie to zdjęciem lub krótkim filmem.
→ Nauczcie się na pamięć wiersza „Dzisiaj wielka jest rocznica”. Po powrocie do SZTABU MARSZAŁKA wyrecytujcie go całą grupą.
→ Rozwiążcie krzyżówkę historyczną. W razie trudności możecie skorzystać z telefonu i Internetu. Możecie również wykonać jeden telefon do nauczyciela historii.
Na trasie podchodów uczniowie mieli również trzy sklepy:
- sklep spożywczy w Łące (J. Walczak),
- sklep spożywczy w Żarnowie (A. Dąbrowska),
- sklep przemysłowy w Żarnowie (M. Górska).
Tam, dzieci rozwiązywały zadania matematyczne, związane z zakupem określonych produktów i obliczaniem reszty.
Uczestnicy podchodów odwiedzili również p. Feliksę Kotłow i p. Józefa Chorzępę, z którymi przeprowadzili krótkie wywiady. Pani F. Kotłow wiele lat pracowała w SP w Racimierzu jako woźna, a p. J. Chorzępa jest zapalonym pszczelarzem, a Jego TATA (Antoni Chorzępa) był pierwszym dyrektorem SP w Żarnowie. Byli także w Bibliotece Publicznej w Racimierzu, gdzie rozwiązywali rebusy i inne zadania historyczne.
Uczniom, i uczestniczącym w podchodach rodzicom, taki sposób nauki i zabawy przypadł do gustu. Pytali, kiedy następne podchody. Jest to oczywiście możliwe, jednak dopiero w drugim semestrze.
Bardzo dziękuję osobom, dzięki którym podchody odbyły się, a ich przebieg był bardzo sprawny. Te osoby, to:
- Feliksa Kotłow,
- Józef Chorzępa,
- Jolanta Walczak,
- Aneta Dąbrowska,
- Monika Górska,
- Ewa Kwiatkowska,
- Malwina Siemiątkowska,
- Agnieszka Makowska,
- Beata Kulesza,
- Ewa Szpak,
- Kinga Woźniak,
- Izabela Paradzińska-Łużna,
- Agnieszka Witkowska-Kobyłka,
- Joanna Nowak,
- Grzegorz Labuda,
- Julita Szembel,
- Monika Kowalewska,
- Monika Jagodzińska.
Magdalena Ławicka – nauczycielka historii, pomysłodawczyni i główna organizatorka podchodów niepodległości.