Rozpoczyna się sezon grzewczy- pamiętaj o przeglądzie kominowym!

aktualizacja: 2025-01-15 07:57:32

Początek jesieni to zazwyczaj okres w którym zaczynamy odczuwać spadek temperatur oraz pogorszenie pogody. W tym czasie rozpoczynamy korzystanie z urządzeń ogrzewczych. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Użytkując w systemie centralnego ogrzewania piec opalany paliwem stałym (tj. węgiel, drewno itp.) zadbaj o jego sprawność, pamiętaj aby osoba kompetentna z uprawnieniami producenta dokonała przeglądu urządzenia przed uruchomieniem.

Zadbaj o sprawność oraz czystość komina, pamiętaj że będąc właścicielem, użytkownikiem lub zarządcą nieruchomości obowiązują Cię przepisy dotyczące utrzymania przewodu kominowego. Obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).  Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
  • raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
  • raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich montując w domu czujnik tlenku węgla oraz czujkę dymu. Pamiętaj aby czujniki spełniały wymagania jakie stawia prawo.

Przed sezonem grzewczym zaproś do swojego domu kominiarza aby dokonał przeglądu przewodów kominowych.

Jakie są konsekwencje braku przeglądu kominiarskiego?

Brak protokołu przeglądu kominiarskiego może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, okresowy przegląd kominiarski jest obowiązkowy dla wszystkich właścicieli i zarządców nieruchomości. W przypadku zaniedbania tego obowiązku, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może nałożyć mandat za brak przeglądu kominiarskiego w wysokości do 500 zł. Taka kara jest przewidziana, jeśli właściciel lub zarządca nie jest w stanie przedstawić aktualnego protokołu przeglądu kominiarskiego.

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

  • Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.

  • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły.
    Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!

  • W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.

  • Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.

  • Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). 

  

Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
​​​​